Parkering i Ellös 2021

Orust kommun och Ellös vägförening har under vintern diskuterat hur parkeringen i Ellös skall regleras under sommaren 2021. Ellös vägförening sköter parkeringarna vid Edebacken, Banken och torget ner mot hamnen, Orust kommun sköter parkeringen utmed Skandiavägen, Grusparkeringen vid Gamla Brandstationen och den lilla parkeringen vid Badhuset.
Ellös vägförening ser inte att det har funnits behov av att avgiftsreglera parkeringarna från 15/3 utan velat avvakta fram till 15/5, slutdatum 15/9 har vi varit överens om. Diskussionerna mellan EFV och kommunen har nu resulterat i en samsyn om att reglera från 15/5.
På vägföreningens p-platser kommer det att vara möjligt att parkera en timma utan avgift, därefter kommer det att kosta 3:-/timma alternativt 50:-/dygn, 500:-/månad eller boendeparkering 1400:-/år.
När man ska parkera måste man logga in och logga ut när man lämnar parkeringen. Man behöver således inte fundera på hur länge man ska parkera eller vara orolig för att p-tiden skall gå ut. Man får betala för den tid man har parkerat. Loggar man in när man kommer och loggar ut när man lämnar kan man inte få några felparkeringsavgifter.
Vidare kommer ett p-förbudsområde att skyltas upp i centrala Ellös, vilket innebär att man bara kan parkera inom utmärkta p-platser. Se även upp med parkering vid bankomaten, se till att stå i rätt färdriktning.
Ellös vägförening kommer att ge ytterligare information i slutet av april om bland annat nya områdeskoder och skillnaden mellan kommunens och föreningens p-platser. Fram till dess är det avgiftsfritt att parkera i Ellös centrum.

Styrelsen

2 svar på ”Parkering i Ellös 2021”

 1. Hej
  Jag vill ha möjlighet till boendeparkering, är en av två ägare till fastigheten Glimsås 123-124 med adress Rosenlundsvägen 9, 47431 Ellös.
  Regnr. är SEN 323 och NHD 370 (familjen har två bilar).

  Vänligen Lars Berfenhag 0708-846647

 2. Hej!
  Jag vill meddela att mitt p-tillstånd för min bil SEN323 ska flyttas till min nya bil DG26L from 1/7 2020.
  Vänligen Lars Berfenhag – 0708 – 846647
  Lars.berfenhag@gmail.com
  Rosenlundvägen 9, Glimsås 1:123, 124

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *